f f f f
Org. San. Yolu Üzeri No:101/3 ANTALYA
dizayncit@gmail.com
0 532 225 7969

BAHÇE ÇİTİ

Bahçe Çiti Nedir?

Bahçe çitleri farklı farklı çit türlerinden tercih edilerek bahçeleri çevirmek için kullanılmaktadır. Bahçelerin etrafına çitler çevrildiği zaman hem estetiki bir görüntü sağlanmış olur hem de dışardan gelebilecek zararlara karşılık bir önlem alınmış olunur.

Bahçe çitler ile günümüzde genellikle müstakil apartmanlarda veya villalarda karşılaşılmaktadır. Evlerin veya bahçelerin değerine değer katan bahçe çitleri, türüne göre maliyetleri çoğalıp azalabilmektedir. Örneğin panel çitler günümüzde ne kadar sık kullanılan çit sistemlerinden biri olsa da çim çit ördürmek, panel çite göre biraz daha masrafsız olacaktır.

Bahçe Çiti Ne İşe Yarar?

Bahçe çiti yaptırdığınız zaman bahçenize girecek olan canlı veya cansız varlıklardan arınacağınız için bahçeniz çok daha az kirlenecektir. Daha az kirlenen bahçeniz size daha sağlıklı ve kaliteli bir ortam oluşturacaktır. Kimsenin erişemeyeceği bahçenizde veya bahçelerinizde belki ekme biçme işlemleri ile uğraşacak olabilirsiniz. Kimse sizin bahçenizdeki gözünüzün nuru mahsüllerinize ulaşamayacağı için daha rahat olacaksınız.

Bahçe çitleri hırsızlık olaylarının da önüne geçmektedir. Çitin yapılacağı bölgenin veya mülkün türüne göre insanlar güvenli veya estetiki görüntü amacı ile tercih edebilirler. Yaptırılan bu çitler sayesinde kendinize ve bahçenize daha fazla zaman ayırabilecek duruma gelebilirsiniz.

Bahçe Çiti Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak bilinen ve en çok tercih edilen çit çeşitleri 3-4 adeti geçmez. Türleri ve muhteviyatları ne kadar birbirinden farklı olsa da çitlerin hepsi üç aşağı beş yukarı aynı görevleri üstlenmektedir. Burada bir çiti diğer çitten ayıran şey onun yapısının kaliteli ve sağlam olmasıdır. Sağlam ve kaliteli olarak üretilen çitler aynı zamanda yeterli büyüklüğe de sahip olursa güvenlik açısından da iş görür hale gelirler. Genel olarak kullanılan bahçe çiti çeşitleri şunlardır; - Köşebent Direkli Çakma Bahçe Çiti
- Boru Direkli Bahçe Çiti
- Beton Direkli Bahçe Çiti
- Eğri Boyun Direkli Bahçe çiti

Bunların arasından bir güvenlik sıralaması yapacak olursak; eğri boyun, boru direkli, beton direk ve köşebent çakma olarak sıralamayı tamamlayabiliriz. Tel çitlerin estetik görünümü diğer çit sistemlerine göre çok iyi olmasa da güvenlik açısından son derece iş gören çit sistemleridir.

Eğri Boyunlu Bahçe Çiti

Eğri boyunlu bahçe çitleri üstteki eğri boyun olan bölüme dikenli tel veya jiletli tel bağlanarak güvemlik seviyesini arttırmaya yardımcı olur. Tercih olarak pvc kaplı bahçe çiti kullanılabilir.

Boru Direkli Bahçe Çiti

Direkleri demir borudan oluşan çit sistemidir. Direkler zemine betonla sabitlendikten sonra istenirse galvanizli tel örgü veya pvc kaplı tel çekilebilir.

Beton Direkli Bahçe Çiti

Direkleri betondan oluşan çit sistemidir. Direkler zemine betonla sabitlendikten sonra istenirse galvanizli tel örgü veya pvc kaplı tel çekilebilir. En çok tercih edilen bahçe çit sistemlerinden biridir.

Köşebent Çakma Bahçe Çiti

Genelde arsa ve tarlalar da sınır belirleme amacı ile kullanılan düşük fiyatlı çit telleridir. Tel kalınlığı 2mm göz arası 5cm yükseklik 150cm olan sistem standart uygulama şeklidir.

© 2021 Creative Commons ßy £mrull@h