f f f f
Org. San. Yolu Üzeri No:101/3 ANTALYA
dizayncit@gmail.com
0 532 225 7969

ÇATILAR

Bina Çatısı Ne İşe Yarar?

Bina çatıları, apartmanı şekillendiren ve yazın sıcağından korurken, kışın soğuk ve yağışlı havasından korumaktadır. Bina çatısı binanın en önemli yapı malzemesidir. Bina çatısı kar ve yağmur sularını bina içine sızmasını engellemek üzere yapılır. Eğimli olması sebebiyle çatının üzerine akan kar ya da yağmur sularının oluklara yönlendirerek oluklardan aşağı süzülmesini sağlar. Böylece bina çatısında su birikintisi olmadığı için binada rutubet oluşumunun önüne geçilmiş olur.

Bina Çatısının Özellikleri Nelerdir?

Bina çatıları içerisinden düzgün yapılan çatılar, kuru ve sıcak bir yuvanın habercisidir. Bu nedenle bina çatısı yapılacağı zaman işin ehli uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Bu konuda firmamızdan bilgi almak için iletişim adresini kullanabilirsiniz.

Dış görünüm binanın güzelliğini yansıtması açısından önemlidir. Çatısı olmayan binalar estetik bakımdan eksiktir ve görüntüsü itibariyle hoş bir görüntüye sahip değildir. Binanın kış aylarında sıcak olması ve yaz aylarında serin olması için çatıya ihtiyaç vardır. Çatısı olmayan bina yazın çok aşırı ısıya maruz kalır. Kış aylarında ise soğuk ve yağışlı havalarda evin tavanında nem ve rutubet oluşumuna neden olacaktır. Bu nedenle çatı binanın olmazsa olmaz yapı malzemeleri arasındadır.

Garaj Çatısının Özellikleri Nelerdir?

Garaj çatısının yeterince eğimli olması gerekir. Yağışlı havalarda kar ve yağmur suları birikmesine engel olarak aracı koruma altına alır. Böylece aracınız yağışlı havaların ve güneşin ışınlarına maruz kalmaz. Garaj çatısında kullanılacak olan malzeme önemlidir.

Malzemelerin su geçirmez özelliğinin olması ve iklim değişikliklerine bağlı olarak aracın iklim değişikliklerinden etkilenerek bozulmasının önüne geçilir. Garaj çatısının özellikleri akla geldiğinde, çatıyı taşıyabilecek malzemelerden yapılması mecburi bir durumdur.

Çünkü garaj çatıyı taşıyamadığında aracın üzerine düşer ve hasara neden olur. Bu yüzden ağır yapı malzemeleri yerine daha hafif ve izolasyonu daha kaliteli malzemeler seçilmelidir. Garaj çatısı yapılacağı zaman su yalıtımı mutlaka yapılmalıdır. Su yalıtımı için gereken malzemelerin tedarik edildiğinde yalıtım işlemlerine başlanır. Böylece araca herhangi bir yerden su değmediği için, aracınızı daha uzun süre güvenle kullanmanızı sağlar.

Fabrika Çatısının Özellikleri Nelerdir?

Fabrika çatıları fabrikayı çevredeki zararlardan korumasını sağlar. Özellikle kış aylarında ve yağışların bol olduğu zamanlarda fabrika çatısına daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden ev veya garajlarda olduğu gibi fabrikaların mutlaka çatıya ihtiyacı vardır. Fabrika çatısı koruma bakımından fabrikanın muhafaza edilmesi anlamına gelir. Koruma altına alınan yer kolay deforme olmaz ve hasar alma oranı daha düşüktür.

Fabrika çatıları güvenilir olması gerekmektedir. Çatı olmadığı zaman fabrika daha kısa ömürlü olur ve duvarları küf kaplayarak çürümeye yüz tutar. Her yapı bakılmadığında mutlaka çürüyerek yok olacaktır. Bu gibi konularda dikkat edilmezse hasar büyük olur ve sorunla baş edilmesi daha uzun olur. Fabrika çatısı olan yerlerde, fabrika içindeki bütün malzemelerin korunması daha kolay olacaktır.

Kısaca bahsedecek olursak bu yukarıdaki dört madde, fabrika kapılarının işletmelere sağlamış oldukları ana faydalardır. Fabrikanın inşaatına uygun bir kapı seçildiği zaman dışardan estetiki bir görüntü sağlıyor olması bir avantaj olarak düşünülebilir. Ayrıca bu kapıların oluşturduğu güvenlik sisteminin yanısıra, alarm sistemleri de fabrikanın belirli bölgelerine kurularak kesin güvenlik sağlanmış olunabilir. İşçilerin içeriye girişlerini ve çıkışlarını sağlamak için farklı bir fabrika kapısı düşünülebilir. Bazı parmak okuma veya yüz okuma makineleri ve gereçler kullanılarak işçilerin mesai saatleri içerisinde fabrika sınırlarının içerisinde bulunuyor olup olmaması da bu şekilde kontrol edilebilir.

© 2021 Creative Commons ßy £mrull@h