f f f f
Org. San. Yolu Üzeri No:101/3 ANTALYA
dizayncit@gmail.com
0 532 225 7969

ÇİM ÇİT

Çim Çit Nedir?

Çim çitler dışardan içeriyi göstermezler. İçeriği yapay çim olmasına rağmen dışardan gerçek bir çim gibi görünmesi arzulanır. Aynı zamanda bulunduğu yere yeşil bir ortam oluşturan çim çitler iyi ustalık ile monte edildiğinde ve şekillendirildiğinde harikulade görünümlere sahip olmaktadırlar.

Çim çitler yapay bir plastikten yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı paslanma ve oksitlenme yapmazlar. Paslanma ve oksitlenme yapmadıkları için ömürleri uzun olmaktadır. Ayrıca yanma ve yıpranma gibi durumlara karşılık olarak da çok dayanıklı oldumaları ile meşhurdurlar. Özel PVC maddesinden elde edildiği için güneş ışınlarına karşı yeterince dayanıklıdır.

Çim Çit Ne İşe Yarar?

Çim çitler aynı panel çitlerde olduğu gibi dışardaki bazı canlıların veya oluşumların özel bölgelere girmesini engellemek amacı ile tercih edilmektedir. Fakat çim çitlerdeki diğer bir durum, dekoratif ürün olmasıdır. Çim çit dışarıdan içeriyi göstermez. Dışarıdan içeriyi göstermediği için de çim çitin sınırları içerisinde kalan bölgeye ek bir sakinlik ve huzur vermesiyle de bilinir.

Aynı çim gibi göründükleri için huzurlu bir ortam oluştururlar. Bazen usta ile anlaşıldığında gerekli biçimlendirmeler yapılarak çim çitlere farklı görünümler kazandırılabilir. Genel olarak tercih edilençim çitlerüst kısıım yani bittiği bölüm düz olanlardır.

Çim Çit Güvenli mi?

Çim çitler boyutlarına, konumlarına göre size vereceği güven seviyeleri değişmektedir. Örneğin çim çitlerin üzerine jiletli tellerle kaplatısanız bu durumda içinde bulunduğunuz ortam çok daha güvenli olacaktır. Ayrıca güvenlik konusunda çitlerin uzunluğunun da oldukça önemi vardır. Kısa sayılacak çitler insanlar veya hırsızlar tarafından kolayca aşılabileceği için yalnızca dekor olarak kullanılmış sayılırlar. Fakat çeşitli yollar ile çitlerin güvenilirliği arttırılabilir.

Örneğin öncelikle panel çit montajı yaptırabilir, sonrasında panel çitlerin üstüne jiletli teller ekleterek kimsenin giremeyeceği bir ortam oluşturulabilir. Dışarıdan içeriyi kimsenin görmesini istemiyorsanız panel çitlerin üzerini çimler ile kaplatarak harika güvenilir bir mekana sahip olabilirsiniz.

Çim Çit Nerelerde Kullanılır?

Çim çitler plastik bir yapıya sahip oldukları için her hangi bir bölge veya mekan da kullanma sınırlamasına tabi değildirler. Fakat kurak ve fazla yeşillik olmayan bir bölgede tercih edilme ihtimalleri düşüktür.

Genel olarakaşağıdaki bölgelerde;

- Arazi
- Bağ çevresi
- Spor sahası çevresi
- Kreş
- Çöp konteyneri dekorasyonu
- Yüzme havuzlarının civarları
- Kafe ve restaurantlarda
- Apartmanların girişlerinde
- Villa çevrelerinde
- Site çevrelerinde
- Okul çevresinde
- Toplu kullanım alanlarının balkon bölümlerinde

Tercih sebebi olmaktadırlar. Bol yeşillikli doğal bir ortamda evi olan insanlar standartı bozmamak için tercih edebilirler. Mahremiyet gerektiren bölgelerde de tercih edilebilir. Son derece muazzam görünüme sahip olan çim çitlerin yapay olduğunu anlamak bazen çok zorlaşabilmektedir. Kaliteli ürün ve kaliteli işçilik neticesinde dışarıdan görenler normal çimlerden ayırt edemeyebilir.

Çim Çit Özellikleri Nelerdir?

Çim çitlerin en belirgin özellikleri kolay temizlenebiliyor olması, fiyatlarının ekonomik olması ve mahremiyet açısından uygun olmasıdır. Çim çitler yalnızca koruma amaçlı ürünler değillerdir. Dekoratif açıdan mülklere monte edilebilirler. Örneğin belediyeler de park ve bahçeleri renklendirmek için çeşitli çim modellerini kullanmaktadırlar.

Çeşit çeşit renkler ile üretilen çim çitler genel olarak yeşil renk tercih ediliyor olsa da kırmızı, sarı, mavi, kahverengi gibi renk tercihleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda plastik yapıya sahip olduğu için bakım maliyeti hiç yoktur. Bakıma gerek duyulmuyor olması çok tercih edilesi bir özelliğidir.

- Ekonomik
- Kullanım ömrü en az 10 yıldır
- Temizliği çok kolaydır
- Toz tutmaz
- Bahçe peyzajı gibi alanlarda kullanılabilir
- Aşınma yapmaz
- 4 mevsim boyunca kullanılabilir
- Güvenlik problemlerini ortadan kaldırır
- Çeşitli renklerde üretilmektedirler

Çim Çit Avantajları Nelerdir?

Güneş ışınlarından etkilenmeyen çim çitlerin aynı zamanda renklerinde solma yaşanmaz. Kötü hava koşullarına karşı da oldukça güçlüdürler. Yapısı biraz kalın olarak monte edildiği zaman büyük bir afet yaşanmadığı sürece çim çitler hasar görmezler. Çim çitler aynı panel çitler gibi ekonomik maliyetler ile tasarlanmıştır.

Zamanla aşınma yapmayacakları gibi 4 mevsim boyunca kullanıma uygun şekilde tasarlanmıştır. Gözenekleri çok küçük olduğu için mahremiyet konusunda hiç tereddüt etmeden tercih sebebi olabilirler. Çim çitlerin arkasını görebilmek için çok fazla yaklaşıp dikkatli şekilde bakmanız gerekir. Duruma göre çim çitler daha da sıklaştırılarak arka tarafı tamamen göstermeyecek şekilde monte ayarlanabilir.

En derin avantajı ise estetik görünüm ile birlikte gelen güvenlik faydasıdır. Bu iki avantajı bir arada taşıyan çim çitler ustalarımız tarafından monte edildiğinde uzun süreli kullanıma sahip bir dekoratif ürüne dönüşür.

Çim Çit Montajı Nasıl Yapılır?

Çim çitler kendi sistemik içeriğinde tel barındırdığından dolayı herhangi bir tel çit sistemine gerek kalmadan kendi başına monte edilebilir durumdadır. Çitin montajı yapılacak bölgeye göre montajlama faaliyetlerinin yürütülmesinde değişikliğe gidilebilir.

- Toprak zemine yapılacak olan çim çitler için önce bir altyapı çalışması yapılarak alttaki toprak terazi kullanılarak düz bir duruma getirilir. Düz olmayan toprağın üzerine çim çit montajı yapıldığı zaman çitlerin yukarıda bulunan bölgesindeki denge de bozulacağından dolayı estetiki görünümünü kaybedecektir.
- Öncelikle çim çitlerin telleri toprağa belirli aralıklar ile dikilir. Dikilmeden önce toprakta belirli aralıklar ile çukurlar açılmalıdır. Dikme işleminden sonra ise tellerin diplerine hafif beton dökülerek zaman içerisinde oynama yapması engellenmiş olur.
- Bir süre boyunca, atılan betonun kuruması beklenir. Ancak her zaman beton dökme işlemi gerçekleştirilmez. Toprağın yapısına ve durumuna göre sağlamlaştırılmak için beton dökme işlemi bazen gerekli olmaktadır.
- Kurumu işlemi tamamlandıktan sonra çimler, çitlerin aralıklara eklenerek çit bağlama telleri yardımı ile sağlam bir şekilde tutturulur. Tutturulan bu teller le direkler örtülmüş olur. Bu durum sonucunda da herhangi bir yapay varlığın hissedilmemesi ve görünmemesi sağlanarak doğallıktan vazgeçilmemiş olur.
- Ancak beton zemine yapılan çalışmalarda çit direklerinin alt kısmına kaynatılan plakalar ile zemine dübeller yardımıyla montaj edilir. Sonrasında çit gerdirilerek bağlanır. Çim çitlerin montaj konusunda panel çitlerden çok bir farkı olduğunu söylemek doğru olmaz. Birbirine benzer işlemlerdir. Gerdirme işlemi sağlam şekilde yapılarak gergin şekilde montaj tamamlanmalıdır. Gevşek bırakılan çim çitler zaman içerisinde oluşacak rüzgar, lodos gibi doğal hareketler sonucunda gevşek olmasından kaynaklı olarak sallanacaklardır. Bu da dışarıdan kötü görünüme neden olacaktır.

Çim Çit Fiyatları Nelerdir?

Çim çitler, panel çitlere göre biraz daha maliyetsizdirler. Panel çitler metal barındırdıklarından dolayı üretim maliyetleri çim çitlere göre biraz daha fazladır. 10 metre çim çitin fiyatı 800,00 TL ile 1.200,00 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Çim çitleri monte etmek ustalık gerektiren bir iş olduğundan dolayı üzerine işçilik maliyetlerini de eklemeyi unutmamanız gerekir.

Sonuç olarak 10 yılda bir katlanacağınız maliyetten bahsediyoruz. Hem bu maliyetlerin sürekliliği yok, hem de uygun fiyatlı oldukları için güvenliğinizi sağlamak ve mülkünüzün dekoratif görünmesini sağlamak için bu maliyetlere katlanmanızın gerekli olacağı öngörümüzdür.

Çim Çit Hangi Zeminlerde Kullanılır?

Çim çitlerin monte edileceği zemine göre çeşitli çalışma yöntemleri gerekebilir. Yukarıda da bahsedildiği üzere toprak bir zemin ile beton bir zemine monte edilecek çim çitlerin montajlama uygulamalarında ve işçilik ücretlerinde farklılık bulunmaktadır.

- Teraslara
- Duvar üzerine
- Balkonlara
- Tel örgülerin yüzey bölümlerine
- Halı sahalar
- Beton alanları dekoratif hale getirmek

Gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Çim çitler ile arkası görünmez bir duvar yapılabileceği gibi terasların veya ev balkonlarının dışardan güzel görünmesini sağlamak amacı ile tercih edilebilirler. Bazı durumlarda müstakil dairelerin yarısına kadar çimlerle kaplanması da sağlanabilir. Hayal gücüne ve müşterinin isteklerine göre çeşitli yollar denenerek yeni dekorlar geliştirilebilmektedir.

Çim Çit Bakımı Nasıl Yapılır?

Çim çitlere bakım yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Ayrıca panel çitlerdeki gibi toz alma işlemine de çoğu zaman gerek kalmayabilir. Bunun yerine çim çitleri bahçe hortumu ile belirli aralıklarla yüzelsel olarak yıkayarak diri tutulsa kafi olur. İnsanların çim çitleri tercih etmelerindeki sebeplerden en önemlisi bakım maliyetinin olmamasıdır.

Gerçek çiçekler ile dekor gerçekleştirenler sürekli olarak çiçekleri sulamak zorunda kalacak ve diğer rutin bakımlarını düzenli olarak tamamlamak mecburiyetinde olacaklardır. Bu uzun vadede hem fazla zaman harcamanıza neden olacak hem de bazı maliyetlere maruz kalmanızı sağlayacaktır. Fakat yapay çim çitler sayesinde hem bakım maliyetlerinden ve zaman harcamaktan kaçınmış olur, hem de ortalama 10 yıl gibi bir ömre sahip olan dekora sahip olursunuz.

Çim Çit Modelleri Nelerdir?

Çim çitler yerden yukarıya yapılacağı gibi zemin üzerine direkt çim olarak da yerleştirilebilir. Direkt çim olarak yerleştirilen çimlerin etrafına çim çitler monte edilerek yemyeşil bir çocuk bahçesi oluşturulabilir. Sizlerin ve ustaların hayal güçlerine göre çim çitler ile çeşitli dekoratif görüntüler meydana getirilebilir.

Çift kat olarak çim çit montajı yaptırabilirsiniz. Ya da daha kalın çim tercihlerinde bulunabilirsiniz. Bu tercihleri genel olarak mahremiyet konusuna önem veren insanlar yapmaktadırlar. Çift katlı veya kalın çim montajı gerçekleştirdiğiniz zaman artık yakından da bakılsa mülkünüzün veya bahçenizin içerisi hiçbir şekilde görünmeyecek, kendinizi veya aileniz için sade bir ortam oluşturmuş olacaksınız.

Çim çitlerin renklerinde değişikler yapılabileceğine metnin yukarı ki bölümlerinde değinmiştik. Çimlerin aralarına hafif sarı yapraklar serpiştirilerek ortama bahar havası verilebilir. Veya sarı yapraklardan çitler oluşturulabilir. Hayal gücünüze göre farklılıklar yaratabilirsiniz. Ancak günümüzde en çok kullanılan çim çitler standart modelde görünen normal yeşil görünümlü çimlerdir.

© 2021 Creative Commons ßy £mrull@h