f f f f
Org. San. Yolu Üzeri No:101/3 ANTALYA
dizayncit@gmail.com
0 532 225 7969

PANEL ÇİT

Panel Çit Nedir?

Panel Çitleri veya diğer çit çeşitlerini kullanan insanlar mülklerini, bahçelerini, arazi, arsa ve bunlara benzeyen kıymetli bölgelerini koruma amacıyla önlem almaktadırlar. Panel çitlerin kullanılabilmesi için altında altyapı olarak bilinen bazı zeminlerin sağlanması gerekir.

Panel çitler standart olarak herkesin bildiği yeşil görünümlü, uçları hafif içeri doğru bükümlü, birbirlerine yaklaşık 10 cm aralıkları bulunan 1 cm genişliğindeki dökümlerdir. Elle dokunulduğu zaman demir içerikli bir yapıya sahip olduğu anlaşılır. Fakat dışardan bakıldığında bir plastik gibi basit görünen panel çitler karayolundan gelebilecek olan zararlara karşılık engel teşkil etmektedir.

Panel Çit Ne İşe Yarar?

Panel Çitleri monte ettirmek genellikle insanların korumak istedikleri bahçe veya özel mülklerde bulunan kısa duvarların üzerine monte ederek diğer insanların ya da o bölgedeki yaşayan diğer canlıların girmesini engellemek amacı ile yapılan korumacı çalışmalardır.

Panel Çitlerini tercih etmekteki en önemli amaç bahçenize zarar verebilme ihtimali olan sokak hayvanlarından korunmaktır. Şehir içerisinde sokak hayvanları özel bahçelere oldukça ağır zararlar verebilir. Bir diğer yöntem olarak çiftçiler de Panel Çit sistemlerini tercih edebilirler. Mahsullerinin domuz ve kurt gibi hayvanlardan korumak için çiftliğe panel çit monte ettirmek doğru bir hareket olabilir. Fakat Panel Çitler güncel olarak daha çok şehir içlerinde kullanılmaktadır.

Panel Çit Nerelerde Kullanılır?

Panel çitlerin aslında kullanım alanları oldukça geniş olabilir. Burada önemli olan nokta özel mülkü nelerden koruyacaksınız? İçerden dışarı çıkmaması gereken canlıların olduğu bir bahçede de Panel çit kullanılabilir. Örneğin etrafı panel çitler ile çevrili büyük bir tavuk kümesine sahip olmak istiyorsunuzdur. Bu durumda da panel çitleri tercih edebilirsiniz. - İş Yerleri - Villa Duvarları - Fabrika Etrafı - Evcil Hayvan Barınaklari - Site ve Apartman Duvarları - Okullar

Panel çitler yalnızca özel mülkleri sokak hayvanlarından ya da bazı insanlardan korunmak için tercihedilmeyebilir. Bu tür çit sistemlerinin yerleştirilmesinde bazen sahiplik belirtme amacı vardır. Burada kastedilmek istenilen durum, mülk sahibinin “bu bölge özel mülktür, sahibi vardır.” Mesajını dışarıya vermesinden ileri gelebilir.

Panel Çit Özellikleri Nelerdir?

Panel çitlere dışarıdan baktığınızda estetik bir görünüme sahiptir. Bunun sebebi simetrik bir yapısının olmasından kaynaklıdır. Panel Çitler demir veya metallerden üretilmektedir. Demir veya metallerden üretildiği için de uzun ömürlü ve dayanıklı olmaları aşikar bir durumdur.

Genellikle tercih edilen panel çitlere yeşil renkli olanlardır. Fakat zaman zaman siyah renkli Panel Çitler ile de karşılaşmak mümkün olabilir. Bu tamamen isteğe bağlı bir durumdur. Fakat siyah renkli panel çitler gece karanlığında kendini belli etmeyebilir. Yeşil ve hafif fosforlu olan Panel Çitler günün her saatinde görünebilir durumdadır. Yol kenarındaki tarlanıza siyah panel çit taktırdığınız zaman bunu gece farkedemeyen bir araç istemeden çitlere çarpabilir, bu durum iki tarafın da hoşuna gitmeyecektir.

Panel Çit Avantajları Nelerdir?

Panel Çitlerde en avantajlı durum kısa süre içerisinde monte ettirilerek kullanıma başlanıyor olmasıdır. Panel Çitler mülkün bir sahibinin olduğu ve orada bulunan özel mülküne değer verdiğinin bir göstergesi olabilir. Bu sebepten dolayı özel mülkün biraz daha değerli görünmesine sebep olur.

Bahçelere veya özel mülklere estetik bir görüntü veren panel çitler aynı zamanda da güvenlik sağlamaktadır. Üretici açısından bakıldığı zaman, panel çitlerin üretimi oldukça hızlı ve maliyetsizdir. Hızlı ve uygun fiyatlara üretim edilen panel çitler, fiyat konusunda satın alan tarafı maddi açıdan zorlanyacağı da aşikardır. Üretim ve işçilik maliyetleri düşük olan bir malın her zaman daha ucuz olduğu bilinir.

Panel Çitlerin Yüksekliği ve aralık ebatları çok değişken değildir. Bu sebepten dolayı insanların alışkın olduğu bir görünüme sahiptirler. Panel çitler hem daha kullanışlı hem de diğer tel çeşitlerine daha sağlam olmaları ile meşhurdur.

Panel çitler hırsızlık gibi durumlardan da sizleri koruyabilir. Üst kısmına jiletli tel veya çivili tek gibi eklemeler yaptığınız zaman hırsızların özel mülklerinize girmelerini biraz daha engellemiş olursunuz. Bunun yerine jiletli teller ile panel çitlerin boyu uzatılabilir. Montajı gerçekleştirecek olan ustaya durumu bildirdiğiniz zaman sizin istekleriniz doğrultusunda hareket edecektir.

Panel Çit Montajı Nasıl Yapılır?

1- Çitleri dikme işlemine başlanmadan önce gerekli vidalama işlemleri için yuvalar açılmaktadır. Eğer bu işlemler önceden yapılmaz, dikildikten sonra yapılır ise direklerin terazisi kaçabilir.
2- Dikilen çitlerin şapkaları takılarak ilk işlem tamamlanmış olur.
3- Çitler belirli bir düzen içerisinde dikilmeden önce dikim yapılacağı bölgede kısa bir çalışma yapılarak belirli aralıklar ile zemin üzerine işaretlemeler yapılır. Yapılan bu işaretlemeler sayesinde çitler dikilirken sürekli ölçüm aleti kullanmaya gerek kalmayacak ve işler kolay kolay yürüyecektir.
4- Dikilecek olan bütün çitlerin aralarındaki mesafe aynı olmalıdır. Bu mesafeyi usta belirlemektedir. Çitlerin aralarındaki mesafelerin her biri birbirinden farklı olursa çitler güzel bir görünüme sahip olmayacaktır.
5- Önceden işaretlenmiş olan zeminin üzerine sırası ile bir taraftan başlanarak çit direkleri dikilmeye başlanır. Dikilen çit direkleri vidalar ile konumlandırılır. Deliğin denk geldiği yere matkap veya şarjlı tornavida kullanarak delikler açılır sonrasında vidalar sıkılır.
6- Metal dübellerin somunları çıkartılarak deliklere yerleştirilir.
7- Çit direği somunlara yerleştirilerek bir anahtar yardımı ile birlikte somun ve direk birleştirilir. Bu durum sonucunda direkler hiç hareket etmeyecek şekilde sabitlenmiş kıvama gelir.
8- Çit direklerinin arasına eklenecek olan parmaklıklı çitler direklere oturacak şekilde yerleştirildikten sonra klip yardımı ile sağlam şekilde tutturulur ve bu şekilde panel çit montajı tamamlanmış olur.

Panel Çit Fiyatları Nelerdir?

2022 Haziran ayı civarlarında panel çit fiyatları 170,00 TL ile 200,00 TL arasında olarak değişkenlik göstermektedir. Bu fiyatları her 1m² çitler için geçerli montaj dahil fiyatlardır. Günümüz Türkiyesi enflasyon sahibi bir ülke olduğundan dolayı fiyatlar sürekli olarak değişkenlik gösterebilir.

Tabi bu fiyatlar bulunduğunuz bölge veya şehire göre de değişkenlik gösterir. Elbette bu fiyatların üzerine işçilik maliyetlerini de eklemeniz gerekebilir. Panel çit montajı yapmak ayrı bir zanaat isteyen durumdur. Montaj yaparken çitlerdeki teraziyi ve dengeyi iyi ayarlamak gerekir. Ustaca monte edilmeyen panel çitler montajından kısa bir süre sonra estetiki görünümlerini kaybedebilir.

Panel Çit Hangi Zeminlerde Kullanılır?

- Çim Zeminlerde
- Toprak Zeminlerde
- Beton Zeminlerde
- Duvar Zeminlerde

Panel çitler yukarıda bahsedilen zeminlerde rahatça kullanılabilmektedir. Ancak toprak ve çim zemine montaj işlemi yapılacağı zaman toprağın veya çimin bulunduğu bölge zemininin panel çiti taşıyabilecek derecede sert olması gerekmektedir.

Günümüzde genel olarak beton zeminlerde karşılaştığımız panel çitler, çim ve toprak zeminlerde de iyi bir ustalık ile montaj edildiğinde güzel görünümler sağlayabilir. Bu şekilde özel mülkü hem dış etkenlerden koruyacak, hem de düzgün, düzenli görünmesi sağlanmış olacaktır.

Panel Çit Bakımı Nasıl Yapılır?

Panel çitler herhangi bir bakım gerektirmezler. Kaliteli bir işçilik ve ustalık neticesinde monte edilen çitler uzun yıllar boyunca herhangi bir bakıma ihtiyaç durmadan mevcudiyetini koruyabilirler. Çim veya Toprak zeminlere monte edilen panel çitler belirli aralıklar ile kontrol edilebilir. Bunun sebebi iklim şartlarının çitin altındaki toprağı yumuşatarak sağa veya sola bükülmeler meydana gelmesi ile doğrudan alakalıdır.

Panel çit inşasına başlanmadan önce planlanan bölgeye yerden yarım metre yukarıya kadar beton döktürülebilir. Beton dökülerek monte edilen panel çitler dışardan daha güzel görünmektedir. Ara sıra monte ettirdiğiniz çitlerin dışarıdan estetik görüntüsünü koruması amacı ile tozunu almanız gerekebilir. Ancak elbette ki çok mühim bir durum değildir.

© 2021 Creative Commons ßy £mrull@h